Jesień to wyjątkowa pora roku, gdyż odznacza się jednocześnie szarością i bujnymi kolorami. Szarością spowodowaną deszczem, zimnem i wilgocią, natomiast w przypadku kolorów – brązowymi i złotymi liśćmi drzew, jak i kwitnącymi roślinami ogrodowymi. Dzisiaj skupimy się na tych drugich, czyli na roślinach, które upiększą nasz ogród jesienią!

Piękne ogrody jesienią to rzecz jak najbardziej możliwa do zrealizowania. To właśnie w okresie jesiennym kwitnie bardzo wiele roślin – w szczególności byliny. Oczywiście ich długość i jakość kwitnięcia zależy przede wszystkim od pogody – jeżeli mamy znaną wszystkim „Złotą polską jesień”, która jest długa i ciepła, to wtedy możemy liczyć na piękne kwiaty. Istnieją jednak gatunki, które bardzo dobrze znoszą niskie temperatury, np. chryzantemy.

Jakie rośliny kwitną jesienią?

Wybór jesiennych kwiatów jest bardzo zróżnicowany i bogaty. Chcąc mieć piękny, kolory ogród w kontraście z otaczającą nas szarością i przygnębieniem, należy się zaopatrzyć w:

Astry

Mówimy tu o astrach krzaczastych, nowoangielskich i nowobelgijskich. Różnią się przede wszystkim wysokością – nowoangielskie na przykład dorastają nawet do 2 metrów! Nowobelgijskie natomiast do 150 centymetrów, a krzaczaste do 50 centymetrów. Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, w żyznej i wilgotnej glebie – potrafią wtedy bardzo obficie kwitnąć, tworząc zjawiskowe kępy. Występują w barwach fioletowych, niebieskich, różowych i białych, co pozwala stworzyć piękny krajobraz.

Dalia

Równie wysoka, co astry nowobelgijskie. Kwitnie w kolorach żółci, czerwieni i różu, zarówno latem, jak i jesienią. Lubi miejsca nasłonecznione lub w półcieniu. Najbujniej kwitnie wtedy, kiedy dni są najkrótsze. Można ją sadzić pojedynczo i w grupie.

Wrzos

Wrzos jest idealny dla osób, które pragną mieć zjawiskowe kolorowe dywany. Posadzone obok siebie będą robić piorunujące wrażenie od sierpnia do października – szczególnie, jeśli będą to różne gatunki w różnych kolorach. Do barw wrzosu należy róż, czerwień, fiolet i biel. Dobrze się czują w miejscach pełnych słońca, będąc z dala od drzew. Nie można też przesadzić z ich podlewaniem, gdyż źle znoszą wilgoć.

Słoneczniczek szorstki

Roślina mało wymagająca i jednocześnie obficie kwitnąca. Dobrze znosi krótkotrwałe susze (choć zdecydowanie lepiej rośnie w wilgotnym podłożu) i lubi słońce. Rośnie także przez wiele lat w jednym miejscu, więc nie trzeba go za często przesadzać. Charakteryzuje się intensywnym, żółtym kolorem kwiatów. Rośnie od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Rozchodnik okazały

W okresie od sierpnia do października zaczynają się u niego rozwijać kwiaty w kolorze różowym, robiąc się atrakcyjne dla motyli. Nawet zeschnięte robią wrażenie – szczególnie zimą, kiedy są przysypane śniegiem lub szronem. To roślina mało wymagająca, szczególnie pod względem gleby – może być ona sucha, wręcz piaszczysta, a i tak sobie poradzi. Woli jednak miejsca dobrze nasłonecznione.