Lato dla wielu jest czasem, kiedy można wreszcie wypocząć od obowiązków. W przypadku pielęgnacji ogrodu to jednak niemożliwe. I chociaż najwięcej pracy w dbaniu o nasz ogród przypada raczej na wiosnę i  jesień to podczas okresu letniego również czekają nas pewne zobowiązania. Dowiedz się, jak wyglądają prace ogrodnicze latem!

Czerwiec – pielęgnacja trawnika i oczka wodnego

Czerwiec jest początkiem wysokich temperatur. Wiąże się z tym konieczność regularnego podlewania trawnika i roślin w ogrodzie. Latem woda szybciej paruje, tak samo jak szybciej rozmnażają się glony. Jeżeli więc widzimy, że poziom wody się obniżył, należy regularnie go uzupełniać, a wszelkie zanieczyszczenia usuwać. Można do tego użyć specjalnej siatki. Dobrze jest też napowietrzać wodę, korzystając np. z wodotrysku bądź uprzednio zainstalowanej pompki. Natomiast rośliny znajdujące się w oczku trzeba pilnować, aby się za bardzo nie rozrosły.

Trawnik, oprócz regularnego podlewania, trzeba również kosić. Należy to robić rano bądź wieczorem. Nie można jednak go przycinać za nisko – wystarczy na 3,5 cm. Ponadto dobrze jest go także napowietrzyć i zasilić nawozami.

Lipiec i sierpień – zbiór owoców i warzyw

W lipcu przede wszystkim zbieramy owoce takie jak truskawki, czereśnie, wiśnie, agrest, maliny, porzeczki, poziomki, a także borówki. Zbiera się je już na początku miesiąca; te gorszej jakości warto wrzucić do kompostownika, żeby nie przyciągały owadów i nie spleśniały, czyli krótko mówiąc: żeby się nie zmarnowały. Mimo wszystko to jednak sierpień jest prawdziwym miesiącem zbiorów – jabłka, śliwki brzoskwinie, ale również cukinia, kapusta, brokuły i pomidory – to tylko niektóre z owoców i warzyw, jakie wtedy się pojawiają.

Lipiec to także czas, kiedy przycina się krzewy ozdobne i żywopłoty. Robi się to na początku miesiąca. W jego drugiej połowie warto też przyciąć kwitnące byliny, żeby były w stanie ponownie zakwitnąć wczesną jesienią.

Dobrze jest też w lipcu nawozić róże w celu ich ochrony przed grzybami i niskimi temperaturami. Ważne jest, aby do połowy tego miesiąca zastosować nawozy azotowe, ponieważ w sierpniu te rośliny, które zostają na zimę, już zaczynają się do niej przygotowywać.

Prace ogrodnicze w sierpniu to również sadzenie truskawek. Dzięki temu zimą zdążą zapuścić korzenie, by w kolejnym sezonie obficie wyrosnąć. Przed ich posadzeniem należy najpierw zanurzyć korzenie w wodzie na pół godziny. Z racji, że truskawki są delikatne i źle znoszą susze, trzeba je często i mocno podlewać.