Projektant ogrodów to dość nowy zawód, szczególnie w Polsce. Rośnie jednak zainteresowanie tą profesją, wśród pasjonatów ogrodnictwa i nie tylko. Zajmowanie się ogrodem to dla wielu prawdziwa przyjemność, dlatego decydują się tym zajmować profesjonalnie. Czy każdy może takim projektantem ogrodów zostać?

Jak zdobyć kwalifikacje?

Projektant lub architekt ogrodów to zawód, który teoretycznie nie wymaga ukończenia specjalistycznych kierunków na studiach, takich jak rolnictwo czy ogrodnictwo. Oczywiście są one mile widziane i wielu profesjonalistów poleca pójścia na takie studia, głównie ze względu na zdobycie kompleksowej wiedzy branżowej. Oprócz takiej wiedzy potrzebny jest również zmysł artystyczny, z którym najczęściej się rodzimy lub nabywamy wraz z doświadczeniem.

Inną opcją jest pójście na specjalny kurs dla projektantów ogrodów. Na takich szkoleniach zdobywa się potrzebną wiedzę na temat roślin, zagospodarowania terenów zielonych, tworzenia projektów i ich realizowania oraz jak o nie później dbać. Nauka przebiega w formie teoretycznej, jak i praktycznej, zarówno przed komputerem (tworzenie projektów), jak i w terenie (realizowanie ich).

Tworzenie projektu ogrodu wymaga dokładnego sprawdzenia terenu, na którym będziemy pracować. Usytuowanie działki, jakość gleby czy własne pomiary to niektóre z czynników, jakie wpływają na projekt. Ważne jest również to jakie rośliny, krzewy czy drzewa dobrze ze sobą koegzystują, a jakie wręcz przeciwnie. Dlatego też tak ważna jest wiedza „książkowa”. Same chęci zostania architektem ogrodów nie wystarczą – zwłaszcza, jeśli wiążemy z nim naszą przyszłość zawodową.

Po odbytym kursie trzeba zaliczyć egzamin, po którym otrzymuje się dyplom. Dzięki dyplomowi stajemy się kwalifikowanym projektantem ogrodów i mamy prawo do wykonywania tego zawodu. Wielu jest architektów, którzy ograniczają się do samego projektowania i ich realizacji. Inni – jak chociażby my, Ogrody Cedrus – posiadają szeroką ofertę usług związaną z projektowaniem i pielęgnacją zieleni, jak na przykład inwentaryzacja terenów zieleni, rewaloryzacja parków zabytkowych czy automatyczne nawadnianie ogrodów.

Projektant ogrodów – koszty usługi

Po zdobyciu kwalifikacji naturalnym jest, aby zacząć własną działalność. Osoba początkująca może mieć jednak problem z wycenami swoich usług związanymi z projektowaniem ogrodów. Nie ma w tym nic dziwnego – każdy projekt ogrodu był, jest i będzie inny.

Projektant ogrodów należy do tych zawodów, gdzie za każdym razem napotyka kompletnie inne wyzwania związane z projektowaniem. Jest to w końcu bardzo twórcze zajęcie, a jak z każdym twórczym zajęciem bywa, nic nigdy nie jest takie samo. Dlatego też na cenę projektu wpływa bardzo wiele różnych czynników.

Wiele firm ogrodniczych nie posiada dokładnego i stałego cennika na swoich stronach. Nie inaczej jest z nami. Każde zlecenie traktujemy bardzo indywidualnie ze względu na specyfikę usług ogrodniczych, a także na warunki, jakie panują na terenie danego ogrodu. Stąd też rzadko jest tak, że ceny są statyczne i jednakowe za każdym razem. Co wpływa na cenę projektu? Na pewno wielkość działki jak i sposób jej zagospodarowania, fakt, czy klient posiada aktualny plan działki (co wpływa na kwestie związane z wykonaniem przez nas planu), a także to, ile czasu zajmie wykonanie danego projektu.

Są to oczywiście wybrane czynniki, ale jednocześnie najbardziej wpływające na cenę. Jeżeli więc nie jesteś pewny, jak się wycenić, polecamy zrobić krótki research w środowisku i się po prostu poradzić. Osoba początkująca na pewno powinna zaczynać dosyć skromnie, aby zbudować sobie renomę, a dopiero potem, po zdobyciu doświadczenia, myśleć o wyższych cenach.