Chcesz, aby rośliny w Twoim ogrodzie wyglądały zachwycająco i dawały Ci mnóstwo radości? Oto podstawowe zasady ich pielęgnacji!

Zadbaj o odpowiednie podłoże i stanowisko

Aby rośliny rosły dobrze, muszą mieć ku temu odpowiednie warunki. Każdy kwiat, krzew czy drzewo mają inne wymagania pod kątem podłoża czy stanowiska. Gdy więc zależy Ci na tym, by rozwijały się zdrowo i cieszyły oko, pamiętaj o tym, jak duże znaczenie ma właściwy dobór miejsca ich zasadzenia.

Niektóre rośliny wymagają zacienionego lub półcienistego stanowiska, podczas gdy inne będą potrzebowały pełnego słońca przez większość dnia.

Duże znaczenie ma też gleba, w tym jej odczyn, zasobność w składniki odżywcze. Gdy chcemy poprawić parametry gleby, możemy zastosować ziemię ogrodniczą. W sprzedaży dostępne są ziemie uniwersalne i dedykowane do wybranych roślin.

Korzystaj z nawozów

Nawozy pozwalają roślinom na jeszcze lepszy rozwój. Znajdujące się w nich składniki aktywne wspierają ich wegetację, kwitnienie, a także zwiększają odporność na choroby i szkodniki.

Chociaż nawozy często kojarzą się z czymś sztucznym, to jednak w sprzedaży można znaleźć również naturalne i ekologiczne nawozy. Gdy zatem chcesz, aby Twój ogród był przyjazny dla natury, możesz sięgnąć właśnie po nie.

Dokładne informacje o tym, jak korzystać z nawozów, można znaleźć na ich etykietach. Nie należy też stosować ich zbyt często, ponieważ można odnieść odwrotny skutek!

Usuwaj regularnie chwasty

Chwasty są zmorą każdego ogrodnika. Pojawiają się w różnych miejscach ogrodu – na trawniku, rabatach, przy krzewach i mogą zagrażać innym roślinom, zabierając im ważne składniki odżywcze z gleby oraz światło słoneczne. Oczywiście, nie wyglądają też zbyt atrakcyjnie.

Z chwastami można radzić sobie na różne sposoby, na przykład przez:

  • wyrywanie ręczne niechcianych roślin
  • stosowanie środków do odchwaszczania
  • założenie agrowłókniny, która nie przepuszcza chwastów

Przycinaj rośliny

Przycinanie niektórych roślin jest niezbędne. Najczęściej należy robić to jesienią albo na wiosnę, zależnie od gatunku.

Dzięki przycinaniu rośliny mogą lepiej się rozwijać. Również przycinanie pozwala nam na stworzenie efektownych kompozycji, na przykład formowanych krzewów.

Przed rozpoczęciem przycinania warto zapoznać się z dokładnymi zasadami takiej pielęgnacji dla konkretnego gatunku rośliny, by nie uszkodzić jej podczas tego procesu.

projektowanie ogrodów poznań

Pamiętaj o ochronie na zimę

Wiele roślin wymaga specjalnej ochrony na zimę, ponieważ są wtedy narażone na przemarzanie. Gdy zatem chcesz, aby ogród wyglądał na wiosnę zachwycająco, nie zapominaj o ochronie wybranych krzewów czy drzew przed niskimi temperaturami.

Do zabezpieczenia roślin przed niskimi temperaturami najczęściej stosowane są specjalne włókniny, ale również można zastosować maty z trawy. Metod jest sporo, dlatego można dobrać je łatwo do swoich potrzeb.

Podsumowując, troska o ogród wymaga wysiłku przez cały rok. Pamiętając jednak o podstawowych zasadach, można stworzyć zachwycające otoczenie swojego ogrodu, które będzie cieszyć oko przez cały rok!

Projektowanie Ogrodów PoznańUsługi Ogrodnicze Poznań