Drzewa i krzewy w ogrodzie stanowią jego efektowną ozdobę. Mogą również obdarowywać nas swoimi owocami i zapewniać relaks. Jak o nie zadbać? Warto pamiętać o kilku ważnych sprawach, by były piękne i zdrowe!

pielęgnacja ogrodów

Podlewanie

W Polsce coraz częściej zdarzają się długie okresy bez opadów. Wtedy drzewa i krzewy narażone są w wyższym stopniu na wysychanie. Właśnie dlatego warto pamiętać o ich regularnym podlewaniu, gdy z nieba dawno nie spadła kropla deszczu.

Dla dodatkowej ochrony przed wysychaniem drzewa i krzewy można obsypać za pomocą kory. Zapobiega ona szybkiemu parowaniu wilgoci i zabezpiecza rośliny przed przesychaniem podczas gorących dni.

Usuwanie chwastów

Chwasty zabierają pozostałym roślinom ważne składniki odżywcze, wilgoć oraz słońce. Gdy zatem chcemy zadbać o krzewy i drzewa w ogrodzie, warto regularnie usuwać chwasty, które wyrastają w ich okolicy.

Chwasty można usuwać ręcznie, ale także za pomocą różnych preparatów. W sprzedaży dostępne są również takie, które nie zawierają szkodliwych dla środowiska składników.

Nawożenie

Krzewy i drzewa różnych gatunków mają określone wymagania pod kątem zapotrzebowania na składniki odżywcze. Właśnie dlatego duże znaczenie ma ich systematyczne nawożenie.

W sprzedaży można znaleźć specjalne rodzaje nawozów przeznaczonych do różnych typów roślin, na przykład do drzew i krzewów owocowych czy do iglaków, dlatego można dobrać je specjalnie do danej rośliny.

Nawozy najczęściej podaje się trzema dawkami w ciągu sezonu – pierwsza wczesną wiosną, druga oraz trzecia w odstępach co około miesiąc. Można też zastosować nawóz jesienią, po zebraniu owoców.

Przycinanie krzewów i drzew

Aby krzewy i drzewa rosły lepiej, zaleca się ich regularne przycinanie. Dzięki temu można usunąć słabsze oraz uszkodzone gałązki, pozostawiając te, które są silne i zdrowe. W ten sposób roślina będzie rosła jeszcze lepiej i obdaruje nas obfitymi plonami.

Przycinanie krzewów i drzew najczęściej prowadzi się w okresie wiosny, zwykle w trakcie kwietnia.

Zabezpieczenie przed szkodnikami i chorobami

Drzewa i krzewy w naszych ogrodach mogą być narażone na różnorodne choroby oraz na ataki szkodników, na przykład mszyc. W takim przypadku wymagają one właściwego zabezpieczenia.

Gdy roślina jest przedmiotem ataku albo chcemy ją zabezpieczyć, warto sięgnąć po przeznaczone specjalnie do niej preparaty. Stosowane są obecnie różne warianty środków ochrony rośliny, także bazujące na naturalnych składnikach.

Ochrona przed mrozami i przymrozkami

Wybrane rośliny będą wymagały właściwej ochrony przed niskimi temperaturami. Należy zatem zabezpieczyć je na zimę za pomocą odpowiednich mat lub włóknin.

Bielenie pni i konarów

Aby zabezpieczyć drzewka i krzewy przed ranami zgorzelowymi, przeprowadza się zabieg bielenia. Wapno do bielenia drewna chroni wtedy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, które może nadmiernie nagrzewać korę i powodować jej uszkodzenie.

Ochrona przed dzikimi zwierzętami

Gdy krzewy i drzewa są zasadzone na obszarze, na którym są one dostępne dla dzikich zwierząt, można dodatkowo zdecydować się na ochronę za pomocą ogrodzeń albo specjalnych repelentów.