Taras przydomowy to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się obecnie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Jak zaprojektować ogród z tarasem? Pod uwagę warto wziąć wtedy kilka istotnych spraw. Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Jak urządzić ogród z tarasem?

Praktyczny i stylowy taras przydomowy to duży atut. Dzięki niemu można wygodnie wypoczywać na świeżym powietrzu lub urządzać przyjęcia.

Gdy zatem planujesz urządzić ogród z tarasem, warto na początku zastanowić się nad tym, jak ma on wyglądać, jaki ma mieć styl i jakie powinien spełniać on funkcje.

projektowanie ogrodu poznań

Style ogrodów z tarasem

Taras w połączeniu z ogrodem może mieć różnorodne style. Najlepiej zdecydować się na taki styl tarasu i ogrodu, który będzie pasować do budynku.

Dzisiaj najczęściej wykonuje się tarasy w stylu nowoczesnym, które są proste, mają geometryczne elementy, a także stonowane kolory. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć taras w stylu rustykalnym, klasycznym, który będzie nawiązywał do wyglądu wiejskich ogrodów. Ciekawym pomysłem mogą być też tarasy w stylu śródziemnomorskim – włoskim czy greckim.

Przydomowy taras – rodzaje materiałów

Do wykonania przydomowego tarasu można zastosować różne rodzaje materiałów. Wśród tych wybieranych najczęściej znajdują się:

  • Drewno – jest to materiał estetyczny, trwały, lecz wymaga on regularnej impregnacji. Świetnie wygląda w przypadku tarasów klasycznych i nowoczesnych.
  • Deski kompozytowe – to nowoczesna alternatywa dla drewna, deski tego typu wyglądają jak lite drewno, jednak nie są tak wymagające w utrzymaniu.
  • Kostka brukowa – kamienna albo betonowa, pozwala na stworzenie praktycznego tarasu, a dzięki wielu kolorom i kształtom można dopasować ją do wybranego stylu ogrodu.
  • Kamień naturalny – kamienne płyty mogą sprawić, że taras będzie wyglądał luksusowo. Można też wybrać nieregularny kamień o rustykalnym wyglądzie.
  • Płytki ceramiczne – stosowane są płytki mrozoodporne, przeznaczone do używania na zewnątrz, najczęściej te imitujące kamień.

Taras – z altaną czy bez?

Aby korzystanie z tarasu przydomowego było jeszcze wygodniejsze, warto zdecydować się na wykonanie na nim altany albo innego rodzaju zadaszenia.

Taka konstrukcja zapewni dodatkową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – palącym słońcem, przelotnymi opadami, a także silnym wiatrem.

Obecnie bardzo popularne są altany nowoczesne, wykonane z profili metalowych. Można uzupełnić je o dekoracyjne deskowanie na dachu, zasłony na ścianach. Ciekawym pomysłem będzie też altana obsadzona roślinami pnącymi.

Alternatywą dla altany mogą być markizy ogrodowe oraz zadaszenia tkaninowe w formie rozpiętego żagla.

Jak zaaranżować przestrzeń wokół tarasu?

Aby taras wyglądał jeszcze piękniej, warto również uzupełnić go o rośliny. Najlepiej dopasować je do wybranego stylu aranżacji, by podkreślić wygląd swojego ogrodu.

Przy tarasach najczęściej sadzone są rośliny pnące, byliny, niskie krzewy. Można też zdecydować się na ogródek skalny albo na kamienną rabatę.

Atrakcyjnym wyborem na taras i wokół niego będą również rośliny sadzone w donicach, które można łatwo przemieszczać.

Usługi ogrodnicze i pielęgnacja ogrodów PoznańNawadnianie ogrodów