Trawniki z rolki są obecnie bardzo popularne i decyduje się na nie wiele osób, które marzą o pięknym kobiercu wokół swojego domu. Jak wygląda położenie trawy w ogrodzie? Sprawdź najważniejsze informacje o jej układaniu krok po kroku!

budowa ogrodów poznań

Trawnik z rolki – co to jest?

Trawę wokół domu można wysiać, ale nie jest to jedyny sposób, by przygotować efektowny trawnik. Alternatywą jest skorzystanie z trawy w rolkach.

Trawnik w rolkach jest rodzajem materiału, który składa się z trawy rosnącej na podłożu. Jest on zwijany w rolki na czas transportu, stąd też pochodzi jego nazwa.

Dzięki trawnikom z rolki można bardzo łatwo przygotować piękny trawnik – bez konieczności siania nasion trawy i czekania aż wyrosną, a także bez kłopotliwych czynności związanych z jej pielęgnacją. To zatem prosty i szybki sposób na uroczy ogród.

Kiedy najlepiej zakładać trawnik z rolki?

Trawniki z rolki mogą być kładzione przez praktycznie cały okres wegetacyjny trawy.

Aby uzyskać najlepszy rezultat, najczęściej zaleca się wykonanie trawnika w okresie września albo października.

Nie rekomenduje się natomiast zakładania go latem, gdy panują wysokie temperatury i duże nasłonecznienie, co może spowodować problemy z przyjęciem się trawnika. Gdy chcemy zdecydować się na kładzenie trawnika z rolki latem, musimy pamiętać o jego częstym podlewaniu.

Jak przygotować właściwe podłoże pod kładzenie trawnika?

Trawnik z rolki wymaga właściwie przygotowanego podłoża, aby uzyskać optymalny efekt. Jeżeli nie będzie ono odpowiednio przyszykowane, wtedy trawa będzie miała problemy z przyjęciem się i wzrostem.

Zaleca się, aby podłoże pod trawnik było przepuszczalne, próchnicze, miało lekko kwaśny odczyn. Również powinno być umiarkowanie wilgotne.

Przed ułożeniem trawnika z rolki należy teren wyrównać, usunąć z niego chwasty i kamienie, liście czy kawałki korzeni innych roślin.

Zaleca się również przegrabienie podłoża na głębokość paru centymetrów, dzięki czemu korzenie trawy w rolce będą miały lepsze warunki wzrostowe.

Jak kłaść trawnik z rolki?

Gdy podłoże jest już odpowiednio przyszykowane, można przystąpić do układania trawnika z rolki.

Zaleca się, aby układanie rozpoczynać w tym miejscu, gdzie trawnik ma być najdłuższy. Następnie należy po kolei pokrywać powierzchnię trawą w rolkach i rozwijać je. Należy przy tym zadbać o to, aby łączenia nie znajdowały się w jednej linii.

Zewnętrzne krawędzie trawnika obsypuje się ziemią, dzięki czemu można zabezpieczyć je przed wysychaniem.

Rozłożone rolki trawy należy docisnąć do podłoża, na przykład można skorzystać w tym celu z desek. Również stosowane są wały do ubijania.

W pierwszym tygodniu zaleca się podlewanie trawnika raz dziennie, natomiast potem można podlewać go co kilka dni.

Ułożonego świeżo trawnika nie powinno się intensywnie użytkować przez około 2-3 pierwsze tygodnie. W tym czasie trawa ukorzenia się.

Gdy chcesz zdecydować się na trawnik z rolki, nasza firma zapewnia kompleksową obsługę. Skontaktuj się z nami, by cieszyć się pięknym trawnikiem wokół swojego domu bez wysiłku!

Projektowanie ogrodów PoznańNawadnianie ogrodówBudowa ogrodów Poznań