Wiosną rośliny w naszych ogrodach budzą się do życia, dlatego też to czas, który warto poświęcić na intensywne prace ogrodnicze. W jaki sposób przygotować swój ogród do nowego sezonu?

pielęgnacja ogrodów poznań

Posprzątaj ogród

Po zimie w ogrodzie może znajdować się sporo odpadów, niepotrzebnych liści, gałązek. Warto więc rozpocząć prace od posprzątania swojego ogrodu. W tym celu najlepiej zastosować grabie oraz zebrać wszystkie odpady leżące na ziemi.

Możesz również wyrzucić niepotrzebne elementy wyposażenia, sprzęty ogrodowe i wymienić je na nowe, jeżeli nie nadają się już do użytku. W ten sposób nowy sezon rozpoczniesz jeszcze łatwiej.

Usuń zabezpieczenia roślin

Gdy rośliny w ogrodzie były zabezpieczone przed mrozami, wiosną można powoli je usuwać. Nie zaleca się jednak robienie tego zbyt wcześnie, ponieważ w marcu, kwietniu, a nawet w maju zdarzają się jeszcze chłodne dni i przymrozki.

Najlepiej więc śledzić aktualne informacje o pogodzie, a wtedy, gdy zapowiadane są niskie temperatury, dodatkowo zabezpieczyć rośliny, by nie uległy uszkodzeniu.

Przytnij rośliny

Wiosna to czas, gdy tradycyjnie przycina się rośliny. Dzięki przycięciu można usunąć wtedy zniszczone, słabsze pędy, a także przygotować roślinę do rozkrzewienia się, kwitnienia czy owocowania.

Przed przystąpieniem do przycinania roślin warto poświęcić czas na zapoznanie się z zasadami tej procedury. Każda roślina ma pod tym względem określone wymagania, a niektóre z nich nie powinny być przycinane w ogóle.

Odnów meble i wyposażenie ogrodowe

Wiosna to dobry moment, aby odnowić wyposażenie w ogrodzie, między innymi meble, ogrodzenia, płotki, altany i inne elementy małej architektury.

W tym celu należy odpowiednio oczyścić wszystkie przedmioty, a następnie można poddać je procesowi impregnacji z użyciem dedykowanego preparatu.

Wysiej i zasadź nowe rośliny

Jeżeli chcesz, aby w Twoim ogrodzie zagościły nowe rośliny, wiosna o idealny czas, aby je wysiać albo zasadzić. Asortyment jest spory, dlatego warto wcześniej zastanowić się nad tym, co wybrać do swojego ogrodu.

W sklepach ogrodniczych, a nawet w popularnych marketach można znaleźć zarówno nasiona roślin, jak i sadzonki, które świetnie będą prezentowały się na rabatach czy w doniczkach.

Dokładne informacje o tym, jak wysiewać i jak sadzić rośliny, można znaleźć na ich opakowaniach.

Zastosuj nawozy do roślin

Wiosną po raz pierwszy podaje się nawozy do roślin. Dzięki nim można pobudzić ich wzrost i zapewnić sobie lepsze plony.

W sprzedaży znajduje się szeroka gama nawozów do roślin, które można dobrać indywidualnie do konkretnych gatunków, na przykład jako nawozy do roślin kwitnących, trawnika, krzewów. Należy również postępować zgodnie z informacjami podanymi przez producenta nawozów ogrodowych.

Wymień wodę w oczku wodnym na nową

Gdy w ogrodzie masz oczko wodne, wiosną zaleca się wymienienie w nim wody na nową. Świeża woda zapewni odpowiedni wzrost roślin i będzie wyglądała o wiele lepiej niż ta, która stała w oczku przez cały rok.

Pamiętaj wtedy również o dokładnym oczyszczeniu oczka wodnego z zabrudzeń po zimie.

Projektowanie Ogrodów Poznań – Usługi Ogrodnicze Poznań