Krzewy i drzewa do ogrodów to obecnie bardzo szeroka gama różnorodnych gatunków do wyboru. O czym powinniśmy pamiętać przy ich wybieraniu?

projektowanie ogrodów

Dopasuj rośliny do aranżacji ogrodu

W pierwszej kolejności wybór odpowiednich krzewów i drzew do ogrodu powinien być podyktowany przez pomysł na aranżację tej zielonej przestrzeni.

Wybierając odpowiednie rośliny, można sprawić, że ogród nabierze cech śródziemnomorskich, skandynawskich czy rustykalnych.

Przykładowo w ogrodach wiejskich świetnie będą wyglądały różnokolorowe krzewy jak bzy, forsycje czy hortensje, a także drzewa owocowe. Z kolei do ogrodów nowoczesnych wybierane są najczęściej krzewy i drzewa o prostych pokrojach i jednolitych kolorach, na przykład jak żywotniki, bukszpany.

Gdy zatem zamierzamy przygotować ogród w konkretnym stylu, najlepiej zapoznać się z roślinami rekomendowanymi do konkretnych przestrzeni, aby podkreślić ich wygląd.

Zwróć uwagę na stanowisko

Drugim istotnym czynnikiem przy wyborze krzewów i drzew ogrodowych będzie stanowisko, na którym chcemy je posadzić. Rośliny mają zróżnicowane wymagania pod kątem gleby, nasłonecznienia czy wilgotności ziemi, dlatego warto je uwzględnić przy swoich zakupach.

Dobór odpowiedniej rośliny do konkretnej przestrzeni sprawi, że będzie ona rosła jeszcze lepiej. Z kolei wtedy, gdy posadzimy krzew albo drzewo na niedopasowanym stanowisku, wtedy może nie tylko rosnąć gorzej, ale nawet zupełnie się nie przyjąć.

Powinniśmy też pamiętać o tym, że niektóre drzewa i krzewy mają rozwinięte systemy korzeniowe, więc nie powinny być one sadzone bezpośrednio przy budynkach, by nie naruszył ich fundamentów.

Weź pod uwagę zastosowanie rośliny

Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze roślin ogrodowych jest uwzględnienie zastosowania konkretnej rośliny.

Krzewy i drzewa mogą nie tylko zdobić ogród, ale również mogą mieć różne właściwości, na przykład mogą nam dawać smakowite i zdrowe owoce lub też odstraszać owady. Krzewy i drzewa mogą również posłużyć do stworzenia dekoracyjnych i użytecznych żywopłotów.

Gdy zatem chcemy zdecydować się na roślinę, która będzie miała dodatkowe funkcje, warto dobrać ją do swoich potrzeb, aby dzięki temu ogród był nie tylko piękny, ale również praktyczny.

Dobierz rośliny do siebie

Nie masz zbyt dużego doświadczenia w uprawie roślin ogrodowych? A może często wyjeżdżasz lub długo pracujesz, więc nie możesz czasu, który można przeznaczyć na regularne dbanie o ogród?

W takich przypadkach również należy dobrać rośliny ogrodowe tak, aby spełniały one nasze wymagania. Wśród krzewów i drzew dostępnych obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele gatunków, które nie są wymagające, dlatego też nie będą one potrzebowały dużo czasu do pielęgnacji.

Dobierz rośliny pod względem ich wielkości

Przy zakupie roślin do ogrodu nie można też zapominać o tym, by sprawdzić, jakie wielkości będą one osiągały po latach.

Posadzenie w miejscu, gdzie do dyspozycji jest niewiele przestrzeni, krzewu albo drzewa, które będzie zabierało jej sporo, nie będzie zbyt dobrym pomysłem.

Gdy mamy niewielki ogród albo poszukujemy krzewów i drzew do małej przestrzeni, powinnyśmy zdecydować się na gatunki miniaturowe, karłowate i małe, które nawet po latach nie będą zbyt duże.

Projektowanie ogrodów Poznań – Nawadnianie ogrodów – Budowa ogrodów Poznań