Ogrody można urządzać w wielu stylach. Jakie z nich są obecnie najpopularniejsze? Sprawdź je razem z nami!

budowa ogrodów

Ogród nowoczesny

Jednym z najpopularniejszych stylów ogrodowych jest ogród nowoczesny. Cechuje się on prostotą, obecnością geometrycznych form oraz stonowanymi kolorami. Właśnie dlatego bywa on również określany ogrodem minimalistycznym czy geometrycznym.

Nowoczesny ogród często zawiera dekoracyjne krzewy oraz trawy ozdobne. Można też zobaczyć w nim kwiaty kwitnące najczęściej w kolorze bieli. W takich ogrodach stosowane są też dekoracyjne elementy z drewna, kamienia, betonu, szkła, stali corten.

Ogród śródziemnomorski

Dzisiaj wiele osób decyduje się na ogrody śródziemnomorskie, które swoim wyglądem nawiązują do ogrodów greckich, włoskich czy hiszpańskich.

W ogrodzie w stylu śródziemnomorskim można zobaczyć rośliny charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego, a także ograniczoną powierzchnię trawników, zamiast których pojawiają się kostka, żwir, kamienie, tarasy, schodki. Takie ogrody są również proste w utrzymaniu i świetnie nadają się dla początkujących.

Ogród japoński

Dla wielbicieli egzotycznych widoków wspaniałym wyborem może być ogród japoński. W tego typu ogrodzie można poczuć się jak w krajach Azji.

Wykonanie ogrodu japońskiego jest czasochłonne i może być kosztowne, jednak wynagrodzi nam on to wszystko swoim wspaniałym wyglądem. W takich ogrodach można zobaczyć egzotyczne rośliny, elementy architektury nawiązujące do orientu.

Ogród rustykalny

Osoby, które chcą, aby ich ogród wyglądał jak na sielankowej wsi, mogą zdecydować się na ten w stylu rustykalnym.

Takie ogrody charakteryzują się wykorzystaniem różnokolorowych kwiatów i krzewów kwitnących. Często też sadzone są w nich drzewa owocowe oraz tworzone są w nich łąki kwietne.

Rustykalne ogrody są kolorowe, wesołe i wspaniale prezentują się w otoczeniu domów w stylu tradycyjnym, dworkowym.

Ogród francuski

Francuskie ogrody są ogrodami klasycznymi i eleganckimi. Dominuje w nich porządek w geometrycznych formach, na przykład w postaci nisko przyciętych żywopłotów.

Ogród w stylu francuskim jest jednak dość wymagający w przygotowaniu oraz w pielęgnacji, dlatego też zalecany jest on przede wszystkim osobom z większym doświadczeniem.

Ogród angielski

Angielskie ogrody są przeciwieństwem ogrodów francuskich. Zamiast geometrycznego porządku panuje w nich twórczy chaos. Przypominają one pod tym względem ogrody rustykalne, lecz są bardziej od nich eleganckie.

W ogrodach angielskich dominują duże powierzchnie trawników, a także kolorowe rośliny jak hortensje, lawenda, dekoracyjne trawy, bukszpany. Często wykonuje się w nich również romantyczne zakątki z ławeczkami, murkami.

Ogród naturalny

Dla osób, które doceniają piękno natury, świetnym wyborem mogą być ogrody naturalne. W tym przypadku nie stosuje się daleko idących zmian w krajobrazie, a w ogrodzie sadzi się rośliny niewymagające szczególnej pielęgnacji, na przykład docinania.

Naturalny styl ogrodowy może wydawać się nieuporządkowany, jednak również na swój urok. Warto jednak dobrze przemyśleć jego układ, aby można było korzystać z niego komfortowo.

Nawadnianie Ogrodów Poznań – Budowa Ogrodów Poznań