Marzysz o tym, aby w Twoim ogrodzie zagościła kojąca woda? W takim przypadku oczko wodne będzie wtedy strzałem w dziesiątkę! W jaki sposób można wykonać oczko wodne w ogrodzie? Sprawdź najważniejsze informacje!

Dlaczego warto wykonać oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne w ogrodzie może być doskonałym uzupełnieniem przestrzeni w każdym stylu – tej nowoczesnej i klasycznej. Dzięki niemu ogród może prezentować się jeszcze piękniej, dając relaksujący efekt.

Poza walorami estetycznymi oczko wodne w ogrodzie jest również przyjazne dla natury. Sprzyja ono retencji wody oraz daje życiodajną wodę wielu zwierzętom, między innymi ptakom, owadom, płazom.

Oczko wodne nie jest obecnie wymagające w wykonaniu oraz w utrzymaniu, dlatego może być dobrym wyborem również dla osób początkujących.

oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie – rodzaje

Przed wykonaniem oczka wodnego w ogrodzie trzeba zastanowić się, jakie wybrać. Dzisiaj do dyspozycji są różne rozwiązania, dlatego najlepiej przyjrzeć im się bliżej:

1. Gotowe oczko wodne

Najprostsze w wykonaniu będzie oczko wodne gotowe, które ma formę plastikowej niecki umieszczanej w wykopie w ziemi.

Gotowe oczka wodne są oferowane w wielu wielkościach i kształtach, dlatego mogą być one dobrane indywidualnie do własnych potrzeb i wielkości ogrodu.

2. Oczko wodne z folii

Alternatywą dla gotowych oczek wodnych są te wykonane z użyciem folii. W tym przypadku możemy samodzielnie zadecydować o kształcie i głębokości oczka, wykonując odpowiedni wykop.

Budowa takiego oczka wodnego jest bardziej wymagająca, niemniej jednak jest ono niedrogie w wykonaniu i daje atut w postaci możliwości samodzielnego doboru jego wielkości.

Rośliny do oczka wodnego

Aby oczko wodne wyglądało pięknie, warto zainwestować w rośliny, które będą posadzone na jego obrzeżu oraz w środku.

Rośliny stanowią największą ozdobę oczka, a przy tym mogą zamaskować jego mankamenty, na przykład brzegi. Również dbają one o oczko, ponieważ zapewniają ochronę przed przegrzewaniem się wody, wspierają równowagę biologiczną.

Do obsadzenia brzegów oczka wodnego zaleca się wybranie roślin, które przeznaczone są do tego celu, dlatego będą one dobrze rosły na wilgotnej glebie. Wśród nich znajdują się między innymi funkie, tatarak, strzałka wodna, kroplik, lilia wodna, pałka, miskant chiński, żurawki, tojeści, a to jedynie parę propozycji.

Można również zdecydować się na rośliny pływające na powierzchni oczka wodnego, na przykład jak rzęsa, hiacynt wodny czy osoka aloesowata.

Dekoracje do oczka wodnego

Żeby oczko wodne prezentowało się jeszcze piękniej, można też uzupełnić je o dekoracje. Najlepiej dobrać je do stylu oczka, by uzyskać spójny rezultat.

Jako dekoracje do oczka wodnego świetnie sprawdzają się fontanny, kaskady wodne, rzeźby. Można również zdecydować się na dekoracyjne oświetlenie, które będzie pięknie podkreślało oczko wodne wieczorem i nocą.

Jeżeli chcesz wykonać w swoim ogrodzie oczko wodne, ale nie wiesz, jak zacząć, skorzystaj z pomocy naszej firmy. Zapewniamy kompleksowe usługi w ramach projektowania oczek wodnych!

Urządzanie ogrodów PoznańUsługi ogrodniczeProjekty ogrodów