Koszenie trawy jest konieczne, jeżeli chce się mieć piękny, zadbany trawnik. Szczególnie kiedy mamy do czynienia z dużym i rozległym terenem zielonym. Po każdej jednak pracy zostajemy z ogromną ilością skoszonej trawy i nie zawsze wiemy, co z nią zrobić. Owszem, można ją wyrzucić – ale to będzie jej marnotrawstwo. Bowiem taką skoszoną trawę można wykorzystać na wiele różnych sposobów!

1 – kompost

Przede wszystkim taką skoszoną trawę można dodać do kompostownika. Jest ona fantastycznym nawozem organicznym, w pełni naturalnym i bezpiecznym. Przed jej dodaniem należy ją suszyć przez 2-3 dni w celu pozbycia się wilgoci (i tym samym zmniejszenia jej objętości). Po jej wysuszeniu kładziemy ją warstwowo, naprzemiennie z innymi materiałami, takimi jak kora, gałęzie lub ziemia. Jest to sprawdzona metoda przed jej gniciem. Oczywiście pamiętajmy, że na gotowy kompost czeka się miesiącami.

2 – ochrona roślin podczas zimy

Zima to trudny okres dla wielu roślin, dlatego potrzebna jest im właściwa ochrona przed mrozami. W tym celu może się przydać właśnie skoszona trawa. Jeszcze przed nadejściem zimy gromadzimy ją i suszymy, by móc  ją związać w nieduże snopki. Następnie wszystkie rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury możemy opleść takimi snopkami, aby bez problemu przetrwały całą zimę.

3 – ściółka

Kto pogardzi darmową, w pełni naturalną ściółką? Skoszona trawa jest szczególnie polecana do ściółkowania rabat. Po kilkunastu godzinach jej suszenia równomiernie ją układamy pomiędzy wszystkie rośliny, tak do 3 cm wysokości. Z racji, że w trawie znajduje się wysoki poziom azotu, proces próchniczy przychodzi automatycznie, dzięki czemu wszystko jest naturalne i bezpieczne dla środowiska. Trzeba jednak jednocześnie pamiętać, żeby nie wykorzystywać trawę, która wcześniej chorowała (może stanowić zagrożenie dla roślin).

4 – paliwo

Tradycyjnej rozpałki może nie zastąpi, ale wiosną lub latem może się przydać, na przykład do podgrzania wody bądź sprawdzenia, jak funkcjonuje nasz piec. Trzeba tylko bardzo mocno wysuszyć skoszoną trawę, a następnie ją sprasować, żeby łatwiej się ją wrzucało do pieca.

Jak widać, pielęgnacja terenów zielonych może przybrać wiele form. Nawet niepozorna, skoszona trawa potrafi być niezwykle pomocna podczas codziennych prac ogrodniczych! Podczas jej koszenia pamiętajmy, aby zachować 3,5 cm wysokość, a w przypadku świeżo założonego trawnika – 5-6 cm.