Śródziemnomorski, a może skandynawski? Tradycyjny czy nowoczesny? Ogrody mogą przybierać różnorodne formy. O czym warto pamiętać, gdy wybiera się odpowiednią aranżację przydomowego ogrodu? Oto najważniejsze porady!
1. Styl architektoniczny domu
Aby ogród spójnie prezentował się z domem, warto uwzględnić jego styl architektoniczny. Wtedy budynek i jego otoczenie będą wyglądały harmonijnie i dopełniały się nawzajem.
Do domów o tradycyjnym charakterze najlepiej będą pasowały ogrody klasyczne czy rustykalne, natomiast do tych w nowoczesnym stylu można zdecydować się na aranżację minimalistyczną, z geometrycznymi elementami.
Wiele ciekawych pomysłów na aranżację przydomowego ogrodu można znaleźć już teraz w internecie na blogach i serwisach poświęconych ogrodom.
2. Wielkość ogrodu
Drugim ważnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest wielkość przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji.
Gdy ogród jest spory, możemy z powodzeniem wykonać w nim różne strefy, na przykład do wypoczynku, zabawy, wydzielić ogródek warzywny i sad. Gdy natomiast do dyspozycji jest mniej przestrzeni, musimy często iść na kompromis, by ogród był ładny i funkcjonalny.
Wielkość ogrodu będzie również wpływała na rodzaj roślin, dlatego też przy ich doborze należy uwzględnić, do jakich rozmiarów mogą one dorastać.
3. Przeznaczenie przydomowego ogrodu
Przy wyborze aranżacji ogrodu trzeba też uwzględnić jego przeznaczenie. Ogród przydomowy może spełniać zróżnicowane funkcje, na przykład może być on wykorzystany do relaksu, do zabawy czy też do uprawy warzyw i owoców.
Najlepiej wydzielić w swoim ogrodzie poszczególne strefy o konkretnym zastosowaniu, dzięki czemu będzie można korzystać z niego jeszcze łatwiej.
Wydzielenie takich stref w ogrodzie pomoże nam w jego aranżacji. Można wtedy prosto dobrać konkretne elementy małej architektury oraz rośliny do poszczególnych przestrzeni.
Przykładowo w strefie z uprawami można posadzić wybrane warzywa, drzewa owocowe, krzewy, natomiast w strefie, gdzie planujemy ustawiać basen ogrodowy, warto zadbać o atrakcyjny trawnik.
4. Rodzaj gleby, nasłonecznienie, nawodnienie
Przy doborze wystroju swojego ogrodu musimy też wziąć pod uwagę to, jakie panują w nim warunki. Rodzaj gleby, nasłonecznienie stanowisk oraz nawodnienie mają bowiem bardzo duży wpływ na rośliny. Nieodpowiednio dobrane będą po prostu rosły słabo, szybciej wysychały lub gniły.
Gdy przestrzeń, na której chcemy zaaranżować ogród, jest dość sucha, piaszczysta, w takim przypadku wykonanie na niej bujnego kwietnika może być bardzo trudne. Lepiej zdecydować się na ogród nowoczesny, na przykład z modnymi teraz kamiennymi rabatami.
5. Gust właściciela ogrodu
Oczywiście, nie bez znaczenia przy wyborze aranżacji ogrodu jest też gust właściciela. Każdy z nas ma wizję swojego wymarzonego ogrodu, dlatego przy wybieraniu pomysłów na jego wykonanie warto ją uwzględnić.
Gdy nie wiesz, jaką aranżację ogrodu wybrać, nasza firma zapewnia kompleksowe wsparcie w doborze optymalnych rozwiązań. Doradzimy Ci, jaki styl ogrodu będzie najlepszy, a także kompleksowo przygotujemy jego wystrój!
Nawadnianie Ogrodów Poznań – Budowa Ogrodów Poznań