Każdy posiadacz ogrodu pragnie, aby był on piękny i kolorowy. Niestety ogrodnictwo to dość ciężka i czasochłonna praca, pełna poświęceń i wyrzeczeń. Nie każdy ma czas ani wiedzę na ten temat, ale wciąż ten piękny ogród chce mieć. Jak więc pogodzić jedno z drugim? Prosto – zacząć od roślin, które są łatwe w uprawie!

Stworzenie wymarzonego ogrodu to dla niektórych czarna magia. Ci, którzy nie mieli styczności z ogrodnictwem mogą się bać podczas jego urządzania już na etapie jego posiadania, a już na pewno podczas wybierania roślin. Nie można się jednak zniechęcać – istnieje bowiem wiele gatunków roślin, które są łatwe w uprawie i nie wymagają zbyt dużej pracy i uwagi.

Rośliny łatwe  w uprawie

Przede wszystkim należy unikać roślin egzotycznych, które są skomplikowane i trudne w uprawie. Na początek najlepiej wybrać takie, które są równie efektowne, ale mniej wymagające. Do takich gatunków należą między innymi:

Nasturcje

Nasturcja to kwiat o wyrazistych kolorach (odcienie czerwieni, żółci i pomarańczy), który bardzo dobrze się czuje w miejscach zaciemnionych. Jest bardzo popularny wśród działkowców właśnie dzięki łatwości w uprawie i prezentacji. Aczkolwiek dość szybko i szeroko się rozrasta, więc trzeba dopilnować, aby nie zdominował całego ogrodu. Aby tak się nie stało należy ją sadzić w donicach bądź pojemnikach. Kwitnie od czerwca do września.

Bratki

Bratki to jedne z tych kwiatów, które się poleca najbardziej początkującym ogrodnikom i działkowcom. Mogą rosnąć zarówno na słońcu, jak w cieniu, stąd ich łatwość w uprawie. Wśród bratków istnieje wiele wariantów kolorystycznych, które dopasują się do każdego wystroju ogrodu. Warto kupić ich pokaźną ilość, aby tworzyły piękne kwiatowe dywany. Kwitną od wiosny aż do czerwca.

Nagietek

Raz zasiana może się później sama rozsiewać, więc jest szczególnie polecana osobom zapracowanym. Jedyne, czego wymaga to światła i wilgoci. Ma piękny ognisty kolor, a kwitnie od lipca aż do października.

Aksamitki

Roślina, która przetrwa w zasadzie wszystko. Oprócz dobrego nasłonecznienia nie mają żadnych wymagań; mogą rosnąć na każdym rodzaju gleby, niezależnie od warunków atmosferycznych. Można je posadzić wszędzie, zarówno w doniczkach, jak i na trawniku. Ich żółty i pomarańczowy kolor pięknie się prezentuje w słoneczne dni.

Piwonie

Nie dość, że piękne, to jeszcze mało wymagające w uprawie. Dostępne w różnych kolorach (od bieli, po róż, aż po czerwień w różnych odcieniach i żółć) potrafią rosnąć w jednym miejscu 15 lat, a nawet dłużej! Dzięki temu nie trzeba ich co jakiś czas przesadzać, jak w przypadku wielu innych gatunków roślin. Poleca się je również osobom, które nie mają ochoty co roku zmieniać wyglądu ogrodu.

Prawdziwi liderzy

Jeśli jednak chodzi o lidera wśród najłatwiejszych w uprawie roślin, to jest nim niewątpliwie bluszcz. Rośnie dosłownie wszędzie i w każdych warunkach atmosferycznych, nie przejmując się niczym. Są idealne jeśli chodzi o efektowne ozdobienie bramy do ogrodu, ścian altanki czy pnia drzew. Każdy, komu się marzy magiczny ogród powinien zainwestować w bluszcz!

Innymi roślinami łatwymi w uprawie są również drzewa ozdobne. Magnolia, jabłoń, wiśnia, klon japoński – w zasadzie wszystkie drzewa nie mają specjalnych wymagań. Trzeba tylko pamiętać o ochronie ich owoców.

Ogrodnictwo nie musi być wcale takie trudne. Wystarczy tylko dobrze się przygotować i zaczynać skromnie, aby z czasem stać się ogrodnikiem z prawdziwego zdarzenia! Mamy nadzieję, że powyższe rady chociaż trochę okazały się pomocne. Życzymy powodzenia w tworzeniu wspaniałego ogrodu!